Kiedy potrzebne jest sporządzenie aktu prawnego, takiego jak umowa kupna-sprzedaży czy uwierzytelniania, najbezpieczniejszym wyborem będzie dobra kancelaria notarialna. Wrocław to duże miasto, jak znaleźć w nim urzędnika, który spełni wymagania? W tym celu warto skorzystać z kilku wskazówek. Na co zwrócić uwagę podczas szukania notariusza?
Spis treści
Notariusz – Wrocław to dobre miejsce na poszukiwania!
Urzędnicy doświadczeni w swoim fachu najczęściej pracują w dużych miastach. To tutaj otrzymują oni najwięcej zleceń, dzięki czemu mogą być świadkami różnych sytuacji. Decydując się na współpracę z konkretnym notariuszem, warto poszukać opinii na jego temat w internecie. Właśnie tam zadowoleni bądź niezadowoleni klienci dzielą się informacjami na temat urzędnika, któremu zlecili sporządzenie aktu prawnego. Godne odwiedzenia są również strony internetowe poszczególnych notariuszy – Wrocław to miasto, w którym swoje usługi oferuje wielu z nich, więc zdobycie informacji na temat doświadczenia zawodowego będzie bardzo pomocne. Dzięki temu decyzja o podjęciu współpracy z konkretnym urzędnikiem stanie się łatwiejsza.
Ile kosztuje notariusz we Wrocławiu?
Ceny wykonywania usług przez notariuszy – Wrocław ani żadne inne duże miasto nie jest wyjątkiem – zależą przede wszystkim od wartości przedmiotu transakcji, w związku z którą ma powstać akt prawny. W skład opłaty wchodzi nie tylko wynagrodzenie urzędnika, tzw. taksa notarialna, ale również podatki oraz opłaty sądowe. O ostateczną cenę należy zapytać pracującego dla nas notariusza.
Jakie akty prawne sporządza notariusz?
Akty notarialne sporządzane są przez notariuszy w sytuacjach, kiedy jest to wymagane przez prawo. Zdarza się również, że urzędnicy zajmujący się tym fachem przygotowują dokumenty na prośbę stron. Najczęściej notariusze odpowiedzialni są za sporządzenie umów dotyczących sprzedaży, darowizny oraz zmian dotyczących nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Są oni również niezbędni przy czynnościach obejmujących prawo spadkowe, w tym sporządzaniu testamentów i umów zrzeczenia się lub dziedziczenia. Pełny zakres ich działalności prawnej zawarty jest w tzw. Prawie o notariacie.